4 veselé hry od Lucie Ernestové
4 stolní hry s kostkou a figurkami v knižním leporelu
Už je to déle co vznikly tyhle hry a k mému nadšení se úspěšně šíří mezi českými maminami.
První hra byla mašinková a vznikla jako vánoční dárek pro naše syny a Davida a Lukáše, kteří tehdy byli nadšení do vlaků. Pár jsme jich rozdali kámošům, u kterých se staly hitem dovolených. No a pak to šlo ráz na ráz…
Hra je jednofugurková na principu staroindické hry Lila nebo staročeské Kočičky. Jsou tu přenášecí políčka dopředu a dozadu vždy s nějakou pointou.
Pravidla pirátské hry mi pomohl vymyslet kamarádův synek. Povinnost zastavovat se na ostrovech při cestě za pokladem a souboje s piráty jsou zábavným zpestřením hry. To co se děje při hře dává inspirativní prostor pro vzájemné špičkování a vytváření minipříběhů u hry.
Čarodějnická hra je podobná a přesto jiná, můžete skončit ve smradlavém jezírku, smrkat žížaly, chrochtat jako prase, prdnout si a poskočit vpřed, proletět se na drakovi (ovšem zpět)…zrušit kouzlo můžete pouze po snědení očí kytky kouzlivky, při kterém se musíte náležitě zašklebit;o. Většinu těchto zápletek vymýšlely naše děti, přičemž si řádně namohly bránici:)))… já bych si přece takové hovadiny nedovolila vymyslet:)
Chytrá opice vznikla na základě naší oblíbené hry v autě, kdy jsme si lámali hlavu vyjmenováváním dopravní prostředků, kytek, domácích zvířat apod. Hodíš a skočíš na políčko s danou kategorií, pak vyjmenuješ tolik věcí kolik si hodil. Jak jednoduché a děti to baví… zvláště holčičky. Do kategorií jsem vpašovala pár vyzvědačských otázek typu: co rád děláš, co rád jíš, tvoje přání…
Obecně se hry snažím dělat nezákeřné. Při vyhazování v člobrdu u nás obyčejně končila hra a figurky letěly ze stolu rukou našeho Lukáše, a co teprve když ho vyhodil brácha…
Všechny hry jsou jednofigurkové, akorát rychlé a můžou je hrát děti již od 3 let.
Tyhle hry jdou hrát i pozpátku, což přináší opravdu zábavný rozměr. Pravidla pro cestu zpět si vymýšlejte sami. My u pirátů třeba honíme toho, kdo získal poklad a snažíme se v souboji jeho poklad získat.
Štvou mě ceny stolních her a velké krabice plné ničeho, které nám po navrstvení padají ze skříně… Dlouhé složité návody, kterým nerozumím a když je ztratíme jsme v háji… Vymyslela jsem proto knižní leporelovitou konstrukci, která je skladná a výborně se hodí na cesty. Všechna pravidla jsou intuitivní a vepsaná přímo do plánu nebo vedle. U hřbetu je zavěšený látkový pytlíček s dřevěnými figurkami a kostkou. Leporelo se poskládá tak jak zrovna potřebujete.
Leporelo je kašírované na kartonu 2mm a při rozložení má velikost 98×34 cm.
Doporučuji vyrobit si osobní figurky z FIMA:)